Duben 2009


Premiéra – „Fajny pořad o městě a hvězdach“ v jedinym planetariu na světě, kere je v Ostravě.

V sobotu 25. dubna v 18 hodin uvádíme premiéru pořadu v ostravském nářečí. Ostrava neni enem tak ledajake město tajak su Praha něbo Pařiš! Tu zustanětě štajfli něbo vyvředěni na každem kroku. Cum bajšpil: take laguny, jake mame v Maryjanskych Horach my, němaju ani na Tahiti něbo na Hawaju… A čas od času je nad Ostravu viděť aji Mlečna draha – kus vesmira přecpany hvězdami. Kdysi sme měli v Ostravě Drahu Ferdinandovu, vozila uhli a jak były vojny, tak kvuliva letadłum nesměla svitiť. Mlečna draha sviti furt! Tak něbuďtě shnili a přyleťtě se na ňu podivať ku nam do planetarka.

To byla oficiální anotace nově představeného pořadu v Ostravské Hvězdárně a planetáriu J. Palisy VŠB-TUO . Planetárium je sice staršího data a neoplývá nejnovějšími vymoženosti vědy a techniky, ale stále učarovává diváky svým tématem. Pokud chcete vědět něco o hvězdách určitě si zde zajděte. Pokud chcete poznat nějaké souhvězdí, je právě Fajny pořad o městě a hvězdach právě pro vás. Dovíte se nejen něco o Ostravě, a to ostravsky i spisovně, ale i o hvězdách, které vám létají nad hlavou. Naučí vás nenásilnou formou jak poznat souhvězdí a jak to s nima vlastně je. V městě plném světelného smogu hvězdy ani nezpozorujete. Ale jsou tam a jsou nádherné, je jich nepočítaně a určitě tam budou ještě nějaký ten pátek. Pokud chcete zažít něco nového a chcete trochu humoru, doporučuji si udělat čas.

Každý může mít oblíbenou svou hvězdu

Mezitím, co zde nic moc nepřibývalo, byl jsem na páru představeních v divadle. Tak o tom bude dnešní příspěvek :

Divadlo II. : BAMBINI DI PRAGA Mám z této hry velmi smíšené pocity. Neříkám, že to bylo špatné, ale nebylo to prostě to, co jsem zažil poprvé. Tato hra ve mně nenechala žádný zážitek. Neříkám, že jsem se chvílemi nebavil, ale spíš až v druhé části a opravdu jen chvilkami. Navíc tam bylo hodně lidí a moc světla. Úroveň herců z pozice laika diváka, podprůměrná.

Divadlo III. : ČESKÉ NEBE aneb CIMRMANŮV DRAMTICKÝ KŠAFT Divadelní komediální představení nevážně. Ne, nemám slov jak nejen toto představení Cimrmanologů popsat. Je to první hra, kterou jsem viděl živě a : Stojí to za to! Popravdě, viděl jsem jen dvě jiné hry v TV, nebylo to tak dobré dokud to nevidíte živě. Pak vás budou Cimrmani bavit teprve i na obrazovce. Pokud mohu doporučit, tak si zajděte!

Divadlo IV. : Dezertér z volšan Paráda! To prostě musíte vidět! Víc slov myslím není potřeba k tomu, aby jste nejen toto divadlo, ale i přímo toto představení navštívili. Hodně dlouho jsem se tak nezasmál. Nerad bych prozrazoval děj, tak jen na okraj : „Přece se nebudeme s tchýní tak bavit.“, „Já vím co chcete, vy chcete baráček.“, „Jste duch Balabise? Ano nebo NE?“, „Něco tady mrtvolně páchne … Aha, to jsem já :)“, „Já tady jakože nejsem“. Pro zbytek různých hlášek, které se vám vryjou do paměti, si zajděte na představení 13. květen 2009 / Středa / 18:30 / 120/S Kč / Derniéra St.

Děkuji za to, že jsem narazil na Divadlo Aréna a za výkony herců, jenž jsou opravdu úžasné.